FIGYELEM! Az álláskeresőket egyre több csaló és adathalász keresi meg. Tovább információkért kattints ide.
Elégedett vagy az állásoddal. Hozod a tőled és a munkakörödben elvárt eredményeket. Jól teljesítesz, mindenki elégedett a munkáddal. A fizetésed azonban hónapok, vagy évek óta nem változott. Hogyan kérj magasabb fizetést? Olvasd el a bejegyzésünket és sajátítsd el a leghatékonyabb bértárgyalási technikákat.
A legtöbb ember számára nehéz fizetésemelést kérni, még a teljesítményértékelés alkalmával is. Íme néhány tipp, ami segíthet ezt leküzdeni és magabiztossá tesz a nagyobb bér kialkudásában. Használd ezeket a tanácsokat útmutatóként, de ne félj kísérletezni. Az arany középút megtalálása kutatást, felkészülést és kitartást igényel.
Mennyi az annyi – gondold át, mi a fontos számodra
A bérmutatónk segítségével összehasonlíthatod a fizetésed a pozíciódban trendelő maximum, minimum és átlagbérekkel. Kérj segítséget a HR-es munkatársadtól, hogy a munkahelyeden hogyan és mi alapján számítják ki a fizetésemeléseket. Fontos, hogy legyen egy egyértelmű szám, amit prezentálsz majd a felettesednek.
Ha körvonalazódott egy konkrét összeg, tervezz egyéb opciókkal is. Ezek lehetnek alacsonyabb összegek további előnyökkel kombinálva, mint pl. a rugalmas munkarend vagy a magasabb / extra bónusz.
Kommunikálj lényegre törően és egyértelműen
Mivel bizalmi információról van szó, fontos, hogy előre jelezd a beszélgetési szándékod a főnököd számára. Küldj neki egy meeting meghívót és az e-mailben röviden térj ki arra, hogy miről is szeretnél vele egyeztetni. Így neki is lesz ideje felkészülni. Mindig négyszemközt beszélj vele a fizetésemelésedről.
Kerüld az olyan időpontokat, amikor épp egy nagyobb projekten dolgoztok vagy egy munkahelyi probléma merül fel. A karácsonyi ünnepek előtti és utáni közvetlen időszak jó alkalom lehet a bértárgyalásra.
Mutasd be az elért eredményeit
A kívánt bérigényed bemutatásakor érvelj konkrét példákkal. Ne csak a megélhetési költségeket vagy a jó munkavégzést hozd fel indokként. Mutasd meg konkrét példákon keresztül, hogy mi mindent értél el az elmúlt hónapokban, ami miatt megérdemled a fizetésemelést.
Gondold át, milyen alkalommal vagy projekt során dolgoztál együtt különböző csapatokkal és emeld ki a kulcsemberekkel fennálló kapcsolataidat. A szervezetben betöltött szereped megértése és annak ismerete, hogy hogyan járultál hozzá a csapat sikereihez, szintén jó érvek a béremelés mellett.
Készülj fel a beszélgetésre
Mielőtt belecsapnál a bértárgyalás közepébe, szedd össze a gondolataidat és írd le, mik azok a pontok, amiről mindenféleképpen szeretnél beszélni.
Sorold fel konkrétan, hogy mit vittél véghez, miért működött és hol teremtettél hozzáadott értéket a szervezet számára. Az alábbi pontok segíthetnek a példák összegyűjtésében és megindoklásában:
Maradj nyugodt
Gyakorold a mondanivalódat. Beszélj lassan és nyugodtan. Gondolj arra, hogy a kedvenc műsorvezetőd hogyan mondja be a legfrissebb híreket – világosan és komolyan kommunikál, így elfogulatlanul tudja átadni a tényeket.
Nyisd a beszélgetést egy könnyedebb témával. Ez segít a megfelelő lelkiállapotba kerülni. Ahogy elkezdődik a bértárgyalás, tartsd kordában az érzelmeidet – ez egy hivatalos megbeszélés. Ugyanakkor ne érezd kellemetlenül magad amiatt, amit kérsz – tudod, hogy megérdemled.
Készíts jegyzetet a megbeszéltekről
Írj le minden pontot, amiben a bértárgyalás során megegyeztetek. Küldj egy rövid, összefoglaló e-mailt a menedzserednek a megbeszéltekről, így elkerülhetők a félreértések.
A türelem rózsát terem
Adj időt a vezetődnek az ajánlat átnézésére, de állapodjatok meg egy visszajelzési határidőben. A felettesednek is át kell gondolnia, hogy valóban megérdemled-e a fizetésemelést. Ehhez ellenőrizne kell a költségvetést, beszélnie kell a HR-rel és össze kell állítania a szükséges dokumentumokat, mielőtt a béremelés hivatalossá válna.
Ne feledd: semmit sem kell azonnal elfogadnod! Pozitív visszajelzés esetén is nézd át a kapott ajánlatot és gondold át, hogy biztosan azt kapnád-e, amit szeretnél. Ha nemet mondanak se add fel a harcot. Kérj újabb találkozót és hagyj időt a további érvek összegyűjtéséhez.
Készen állsz a következő lépésre?
A magasabb bér általában több felelősséggel jár. Győződj meg róla, hogy megvan a kapacitásod és a képességed, hogy teljesítsd ezeket a feladatokat. Ha úgy gondolod, hogy szükséged van további képzésekre, ne félj kérni és jelezni. Javasolj olyan tanfolyamokat a szervezeten belül vagy kívül, amik segítségével fejlődhetsz a munkakörödben.
Ha mégsem kapnád meg a kívánt fizetést, ne csüggedj! Már előnyből indulsz a következő munkakeresésed során. A felkészültséged, valamint a tapasztalataidra és az eredményeidre hozott példák segítségével könnyedén frissítheted az önéletrajzod. Az interjúkon való részvétel pedig gyerekjáték lesz.
Bárhogy is alakul, a pozitív, magabiztos és professzionális hozzáállás hosszú távon segítségedre lesz a karriered során.
Sok sikert kívánunk!
A videóinterjúra is épp úgy fel kell készülni, mint egy személyesre. Hogy mikre kell odafigyelni?
Nézd meg az aktuális nyitott pozícióinkat, és lépj a karriered új szintjére!